تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سکونت بیش از ۳۰ درصد جمعیت گلستان در بافت‌های فرسوده/ تشکیل کارگروه ستاد بازآفرینی شهری پایدار

  دبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده گلستان از سکونت ۳۰.۴ درصد جمعیت شهری استان در محله‌ها و محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر از جمعیت شهری استان در این محدوده‌ها ساکن هستند.

  به گزارش خبرگزاری آوای شهروند ، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گلستان، ابراهیم مبارک قدم در نشست مقدماتی کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت ناکارآمد در استان که در محل دفتر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد، اظهار داشت: عدم توجه به مسایل و مشکلات موجود در این محدوده ها و اعمال سیاست های پاکسازی و یا حمایتی در سال‌های گذشته، نتایج خوبی در بر نداشته و سبب استقرار نامتعادل جمعیت در مراکز شهری و شکل‌گیری عرصه‌های نابسامان در اشکال مختلف شده است.

  وی با اشاره به اینکه گسترش میزان جمعیت شهری ساکن در محدوده‌های هدف بازآفرینی، واقعیتی انکارناپذیر است، افزود: مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی متولی با پذیرش این موضوع می توانند سیاست‌های کنترلی و راهبردی در جهت پیشگیری از این معضل اتخاذ کنند.

  مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به اینکه در مشروح قوانین و مقررات و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز، موضوع جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی در شهرها و ساماندهی بافت های حاشیه‌ای و نامناسب موجود و پیشگیری و کنترل نابهنجاری‌های عمومی ناشی از آن تاکید شده است، افزود: این سکونتگاه‌ها با آنکه سیمای آشفته و بی نظم در بخش‌های خاصی از شهرها به وجود می آورند، لطمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گسترده‌ای را بر کل مجموعه شهر تحمیل می‌کنند.

  مبارک قدم ادامه داد: عدم توجه به این مناطق سبب افزایش نفوذ آن در سطح وسیع تری از شهر می شود و برای کاهش سرعت این روند و چگونگی نحوه رسیدگی به مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، باید سیاست‌های کنترلی و لازم را، اعمال و به آنها توجه کرد.

  وی، وجه مشترک این مناطق را، نداشتن اسناد رسمی و برنامه های شهرسازی بیان کرد و گفت: به علت شکل‌گیری این مناطق در خارج از محدوده های قانونی، ساخت و سازهای آن‌ها غیررسمی است و با مصالح غیر استاندارد، بی‌دوام و کم دوام و بدون رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت ساخته شده اند.

  مبارک قدم، بیشتر ساکنین این مناطق را، مهاجران از شهرهای کوچک به بزرگ و از روستاها به شهرهای بزرگ بیان کرد و گفت: تصویب و شکل گیری کارگروه پیش بینی و پیشگیری، یکی از اقدامات موثر سبب پیشگیری از رشد این آسیب اجتماعی و توسعه و گسترش روند مهاجرت به این مناطق خواهد بود.

  وی یادآورشد: این کارگروه از کارگرو‌ه‌های ستاد بازآفرینی شهری پایدار است که متشکل از 17 دستگاه اجرایی است که هدف آن جلوگیری از هدر رفت منابع و اغتشاش در ناحیه شهری بوده و سبب وفاق و همگرایی دستگاه‌های متولی می‌شود.

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گلستان هم گفت: حضور مستمر، مداوم و نظارت در این گونه بافت‌ها توسط مدیران و تصمیم گیران، زمینه‌ای برای تصمیم‌گیری و اقدامات خوب در این مناطق خواهد بود.

  حسین شعبانی، حاشیه‌نشینی را یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم و از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری بیان کرد و گفت: ما هم باید به همین اندازه نسبت به این معضل دغدغه داشته باشیم.

  وی، کنترل و برنامه‌ریزی برای رفع اینگونه معضلات را، کارآمدی دولت دانست و گفت: با ساماندهی حاشیه‌نشینی از طریق فعال‌سازی این کارگروه، امکاناتی در این مناطق برای بهره‌مندی ساکنین آن فراهم می‌شود و از رشد آن جلوگیری می‌کند.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158304
 • بازدید امروز :290501
 • بازدید داخلی :24594
 • کاربران حاضر :231
 • رباتهای جستجوگر:355
 • همه حاضرین :586