تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


  دبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده گلستان از سکونت ۳۰.۴ درصد جمعیت شهری استان در محله‌ها و محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر از جمعیت شهری استان در این محدوده‌ها ساکن هستند.

  به گزارش خبرگزاری آوای شهروند ، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گلستان، ابراهیم مبارک قدم در نشست مقدماتی کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت ناکارآمد در استان که در محل دفتر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد، اظهار داشت: عدم توجه به مسایل و مشکلات موجود در این محدوده ها و اعمال سیاست های پاکسازی و یا حمایتی در سال‌های گذشته، نتایج خوبی در بر نداشته و سبب استقرار نامتعادل جمعیت در مراکز شهری و شکل‌گیری عرصه‌های نابسامان در اشکال مختلف شده است.

  وی با اشاره به اینکه گسترش میزان جمعیت شهری ساکن در محدوده‌های هدف بازآفرینی، واقعیتی انکارناپذیر است، افزود: مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی متولی با پذیرش این موضوع می توانند سیاست‌های کنترلی و راهبردی در جهت پیشگیری از این معضل اتخاذ کنند.

  مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به اینکه در مشروح قوانین و مقررات و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز، موضوع جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی در شهرها و ساماندهی بافت های حاشیه‌ای و نامناسب موجود و پیشگیری و کنترل نابهنجاری‌های عمومی ناشی از آن تاکید شده است، افزود: این سکونتگاه‌ها با آنکه سیمای آشفته و بی نظم در بخش‌های خاصی از شهرها به وجود می آورند، لطمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گسترده‌ای را بر کل مجموعه شهر تحمیل می‌کنند.

  مبارک قدم ادامه داد: عدم توجه به این مناطق سبب افزایش نفوذ آن در سطح وسیع تری از شهر می شود و برای کاهش سرعت این روند و چگونگی نحوه رسیدگی به مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، باید سیاست‌های کنترلی و لازم را، اعمال و به آنها توجه کرد.

  وی، وجه مشترک این مناطق را، نداشتن اسناد رسمی و برنامه های شهرسازی بیان کرد و گفت: به علت شکل‌گیری این مناطق در خارج از محدوده های قانونی، ساخت و سازهای آن‌ها غیررسمی است و با مصالح غیر استاندارد، بی‌دوام و کم دوام و بدون رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت ساخته شده اند.

  مبارک قدم، بیشتر ساکنین این مناطق را، مهاجران از شهرهای کوچک به بزرگ و از روستاها به شهرهای بزرگ بیان کرد و گفت: تصویب و شکل گیری کارگروه پیش بینی و پیشگیری، یکی از اقدامات موثر سبب پیشگیری از رشد این آسیب اجتماعی و توسعه و گسترش روند مهاجرت به این مناطق خواهد بود.

  وی یادآورشد: این کارگروه از کارگرو‌ه‌های ستاد بازآفرینی شهری پایدار است که متشکل از 17 دستگاه اجرایی است که هدف آن جلوگیری از هدر رفت منابع و اغتشاش در ناحیه شهری بوده و سبب وفاق و همگرایی دستگاه‌های متولی می‌شود.

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گلستان هم گفت: حضور مستمر، مداوم و نظارت در این گونه بافت‌ها توسط مدیران و تصمیم گیران، زمینه‌ای برای تصمیم‌گیری و اقدامات خوب در این مناطق خواهد بود.

  حسین شعبانی، حاشیه‌نشینی را یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم و از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری بیان کرد و گفت: ما هم باید به همین اندازه نسبت به این معضل دغدغه داشته باشیم.

  وی، کنترل و برنامه‌ریزی برای رفع اینگونه معضلات را، کارآمدی دولت دانست و گفت: با ساماندهی حاشیه‌نشینی از طریق فعال‌سازی این کارگروه، امکاناتی در این مناطق برای بهره‌مندی ساکنین آن فراهم می‌شود و از رشد آن جلوگیری می‌کند.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : شهری ,مناطق ,پیشگیری ,جمعیت ,گسترش ,اجتماعی ,جمعیت شهری ,بازآفرینی شهری ,مناطق خواهد ,اجتماعی، اقتصادی ,ستاد بازآفرینی ,

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 خرداد 1396

تبلیغات

ads2

تبلیغات

ads3

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر